Вправи і тренування
75% дорожньо-транспортних пригод відбувається через те, що водій вчасно не помітив, де з'явилася небезпека. Причиною цього є недоліки, пов'язані із зором, увагою, пам'яттю, визначенням відстані. Пропонуємо Вам деякі вправи для поліпшення водійських навиків, які, ми сподіваємося, дозволять вам уникнути неприємностей на дорозі.
Тренування зору
Тривала концентрація уваги на близько розташованих предметах сприяє погіршенню гостроти зору. Намагайтеся частіше переводити погляд на віддалені предмети. Дивіться вгору, вниз, в сторони "малюйте" поглядом різні предмети на столі, небозводі і т.д. Уявлення предметів, що світяться, і темряви покращує світлову чутливість очей. Для тренування тонусу очних м'язів практикувати спостереження за великими і маленькими об'єктами.
Концентрація уваги
Сядьте навпроти дзеркала. Намагайтеся сидіти прямо, без напруги. Дивіться в дзеркало на точку між вашими бровами. Дивіться тільки на неї, не кліпаючи і не напружуючи м'язи обличчя. Будь-яку думку, що виникає відганяйте, а увагу знову повертайте до точки. З'явилося бажання блимати? Відпочиньте, направивши погляд в далечінь. Чим довше вам вдасться утримати погляд на точці, тим краще. Коли засвоїте цю вправу, ускладніть її. Після довгої зосередженості на точці, зображення обличчя в дзеркалі почне "розпливатися". Закрийте очі і подумки відтворіть різні дорожні ситуації і свої дії з управління автомобілем в них. Уявіть себе водієм, що сидить за кермом і якомога виразніше всю послідовність своїх дій та зміни обстановки, пов'язані з Вашими діями. Таким чином, ви покращуєте не тільки якість уваги, але й формуєте навички. Це можуть бути як найпростіші навички (рушання з місця, розгін і т.д.) так і складні (дії в критичних ситуаціях, наприклад при занесенні автомобіля). Розглянемо інший варіант першої вправи. Поставте на свою долоню палицю (вертикально), і врівноважуючи її, зосереджено дивіться на її верхній кінець. Особливо корисно для розсіяних.
Тренування спостережливості та пам'яті
Вправа 1.
Виберіть який-небудь, що знаходиться поруч з вами об'єкт. Постарайтеся протягом хвилини виділити його різні особливості. Потім, закривши очі, образно уявіть його в подробицях. Ставте різні цілі. Наприклад, виділіть особливості предмета, пов'язані з формою, кольором, що характеризують його практичну корисність і т.д.
Вправа 2.
Виділіть кілька предметів і, перемикаючи увагу, постарайтеся запам'ятати ознаки, які характеризують кожну з них. Знайдіть зв'язок цих ознак. Закрийте очі і відтворіть ці об'єкти та їх ознаки.
Вправа 3.
Відтворіть (образно) різні дорожні ситуації, наприклад нерегульований перехрестя, поворот дороги, перестроювання і т.д. Для кожного з них згадайте відповідні їм пункти Правил дорожнього руху (ПДР).
Вправа 4.
Спробуйте з одного погляду запам'ятати кілька предметів, що знаходяться поруч, а потім по пам'яті описати їх розташування, форму колір і т.д.
Вправа 5.
Постарайтеся добре побачити підкинутий і падаючий предмет, а потім описати його.
Вправа 6.
Огляньте приміщення, запам'ятайте, що в ньому знаходиться. Закрийте очі і відтворити побачене у подробицях.
Тренування окоміру
Вправа 1.
Ви йдете по вулиці, назустріч вам рухається пішохід. Загадайте, де ви з ним зустрінетеся. Перевірте свою оцінку і скорегуйте неточність. Виконайте те ж при русі в автомобілі по відношенню до зустрічного автомобіля.
Вправа 2.
Ви йдете по вулиці, попереду вас нерухомий предмет, наприклад дерево, камінь і т.д. Припустимо, скільки секунд вам буде потрібно, щоб дійти до нього, рухаючись з тією ж швидкістю. Перевірте точність своєї оцінки і скорегуйте помилку. Виконайте те ж при русі в автомобілі по відношенню до авто, що стоїть попереду.
Вправа 3.
Ви йдете по вулиці. Збоку до вас наближається пішохід. Спробуйте відгадати, в якій точці ви з ним зустрінетеся, якщо будите іти в тому ж напрямку. Перевірте точність своєї оцінки і скорегуйте помилку.
Вправа 4.
Перебуваючи в рухомому автомобілі, спробуйте визначити його швидкість, не дивлячись на спідометр. Потім перевірте правильність своєї оцінки.